Jaki wybrać materac do spania?

Jak wybrać najlepszy materac?

Materac to najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni. To właśnie odpowiednio dobrany materac sprawia, że śpi nam się wygodnie, a sen jest zdrowy i regenerujący. Dlatego decydując się na zakup materaca powinno się poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór odpowiedniego modelu, zwłaszcza, że nie jest to rzecz, którą kupuje się codziennie. Jeśli nie wiesz jak wybrać odpowiedni model materaca, zwróć się do naszych specjalistów. To eksperci od materacy i zdrowego snu z wieloletnim doświadczeniem w branży, pomogą ci dobrać materac odpowiedni do twojej wagi, wzrostu, budowy ciała oraz przyzwyczajeń związanych ze snem.

Zanim wybierzesz się do sklepu albo zaczniesz przeglądać oferty w internecie, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą ustalić, czego tak naprawdę szukasz. Trzeba też koniecznie na wstępie określić prawidłowy rozmiar materaca. Dla osoby dorosłej materac powinien być dłuższy o ok. 20 cm od jej wzrostu, a szerokość materaca w przypadku jednej osoby to minimum 80 cm. Najpopularniejsze wymiary materacy do spania to 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm czy nawet 200x200 cm, jednak na specjalnie zamówienie klienta jesteśmy w stanie wykonać dowolny materac.


Rodzaje najlepszych materacy do spania

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów materacy, które różnią się wielkością czy rodzajem wypełnienia. To właśnie od tego zależy, czy będzie się na nim wygodnie spało i czy taki materac będzie po prostu zdrowy. Dobrze dobrany materac nie może powodować ucisków ani problemów z krążeniem, powinien za to pozwolić ciału na relaks i odpoczynek po całym dniu, a zwłaszcza musi zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Trzeba też pamiętać, że nie istnieje na świecie jeden idealny rodzaj materaca, który dla każdego sprawdzi się w takim samym stopniu. Każdy człowiek jest inny i ma inne nawyki związane ze spaniem. Niektórzy na przykład całe życie śpią w jednej i tej samej pozycji, a u innych osób pozycja spania zmienia się wraz z wiekiem. Niektórzy są przyzwyczajeni do materacy sprężynowych i nie wyobrażają sobie spać na czymś innym, podczas gdy są ludzie, którzy nie odczuliby dużej różnicy pomiędzy leżeniem na materacu piankowym czy lateksowym. Jakie najpopularniejsze rodzaje wypełnień w materacach można spotkać i po czym poznać, że to właśnie ten właściwy materac? Zawsze polecamy, aby decyzję o kupnie konkretnego modelu materaca skonsultować z naszymi specjalistami, bo pozwala to nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, ale także zwiększa znacząco szanse na to, że wybierze się model odpowiedni do swoich potrzeb. Jakie są najpopularniejsze rodzaje materacy do spania?

Materace bonelowe

Materace sprężynowe bonelowe

Sprężyny bonelowe od bardzo dawna stosuje się w łóżkach i innych meblach takich jak tapczany czy wersalki. Sprężyny są ze sobą połączone i obłożone są warstwą ochronną w postaci filcu, włókna kokosowego czy innych wypełniaczy, które mają za zadanie uniemożliwić wydostaniu się sprężyny na zewnątrz. W zależności od typu warstwy ochronnej materac może być twardy (materac kokosowy) lub też miękki (pianka oraz filc). Liczba zwojów sprężyny ma wpływ na poziom sprężystości materaca i jego grubość. Im więcej zwojów, tym bardziej materac jest sprężysty i gruby. Jednak sprężyna bonelowa jest coraz rzadziej wykorzystywana w materacach. Aktualnie stosuje się głównie sprężyny kieszeniowe.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe kieszeniowe

Materace tego typu funkcjonują pod różnymi nazwami, na przykład jako kieszonkowe czy materace woreczkowe. Zaliczamy je do materacy sprężynowych chociaż ich konstrukcja zdecydowanie różni się od materacy bonelowych. W odróżnieniu od nich materace kieszeniowe mają sprężyny o znacznie mniejszej średnicy, która ma kształt walca i każda jest umieszczona w osobnej ‘kieszeni’. Dzięki temu sprężyny nie są ze sobą połączone i mogą pracować całkowicie niezależnie od siebie. Zapewnia to lepsze podparcie dla ciała, bo sprężyny dostosowują się do niego i działają z różną siłą w zależności od konkretnej partii ciała. Im większa ilość sprężyn w przeliczeniu na 1 m2 tym tak naprawdę lepsza sprężystość materaca i lepsze odwzorowanie kształtu ciała. Wypełnienie w materacach sprężynowych kieszeniowych obłożone jest piankami lub lateksami. To pierwsze rozwiązanie jest nieco tańsze, ale i mniej trwałe. Z kolei dodatek lateksu w materacu sprężynowym sprawia, że zyskuje on lepszą elastyczność i higieniczność.

Materace piankowe

Materace piankowe

Współczesne materace piankowe firmy M&K Foam Koło to wysokiej jakości produkty do spania z wypełnieniem z nowoczesnej pianki. Są bardzo trwałe i mają podobne oddziaływanie co materace z lateksu. Bardzo dobrze dopasowują się do ciała i zapewniają zdrowe podparcie dla kręgosłupa. Materace piankowe świetnie nadają się też do łóżek małżeńskich, zwłaszcza materace termoelastyczne, które są zrobione z pianki dopasowującej się do kształtu ludzkiego ciała pod wpływem ciepła i ciężaru. Materac z pianki termoelastycznej (inaczej pianki visco) nie przenosi drgań co dodatkowo usatysfakcjonuje pary. Z kolei materace z pianki wysokoelastycznej mają dobrą sprężystość i elastyczność nieco podobną do lateksu.

Materace lateksowe

Materace lateksowe

Jak wyrabia się materace z lateksu? Lateks to tak naprawdę mleczko kauczukowe poddane wulkanizacji. W materacach z lateksem mieszamy żywicę drzewa kauczukowego z lateksem syntetycznym. W zależności od proporcji można mówić o różnej jakości materaca. Obecnie do budowy niektórych modeli materacy lateksowych wykorzystywany jest wyłącznie 100% naturalny ekologiczny lateks Vita Talalay. Jeśli chodzi o niewątpliwe zalety materacy lateksowych, to z pewnością trzeba zwrócić uwagę na ich bardzo dobrą elastyczność, bo materac lateksowy nie odkształca się pod wpływem ciężaru ludzkiego ciała. Materac z lateksu to świetny wybór zwłaszcza dla pary. Na materacu lateksowym mogą dobrze spać dwie osoby nawet o dużej różnicy wagi. Ponadto materace lateksowe świetnie współgrają z regulowanymi stelażami.

Materace termoelastyczne

Materace termoelastyczne

Materace termoelastyczne należą do kategorii materacy piankowych, ale w ostatnich latach stały się tak popularne, że czasami można je znaleźć w zupełnie osobnej kategorii. Pianka termoelastyczna to innowacyjny materiał, który reaguje na nacisk i ciepło ludzkiego ciała, stopniowo dopasowując się do niego i tworząc tzw. ‘ślad pamięci ciała’. Z tego powodu materace termoelastyczne bywają często nazywane materacami z pianką pamięci, lub pianką memory. W efekcie działania pianki, materac nie powoduje ucisku na mięśnie i naczynia krwionośne, zamiast tego doskonale podpiera kręgosłup, odciąża mięśnie i dopasowuje się do ciała tworząc charakterystyczny ‘odlew’. Podobnie jak materace lateksowe, materace piankowe dobrze nadają się do stosowania razem ze stelażami regulowanymi.

Materace dla dzieci

Materace dla dzieci

Wyroby do spania stworzone z myślą o najmłodszych śpiochach nieco różnią się od materacy przeznaczonych dla dorosłych. Materace dla dzieci są przede wszystkim dużo mniejsze od tych dla dorosłych. Często można na przykład spotkać się z wymiarem 70x140 cm co jest bardzo popularnym rozmiarem materaca dla małego dziecka. Wybierając materac dla małego dziecka należy zwrócić uwagę, by był zbudowany z pianki lub lateksu. U małych dzieci raczej unikamy materacy sprężynowych, z uwagi na delikatność ciała dziecka i jego lekkość. Dla małego dziecka materac sprężynowy może okazać się zbyt twardym, uciskającym podłożem. Oprócz materaca warto zakupić również w odpowiedni pokrowiec na materac czy ochraniacz, który będzie chronił wnętrze materaca przed przypadkowym zalaniem. Trzeba jednak pamiętać, że materac ma przede wszystkim zapewniać odpowiednie warunki do snu. Małe dzieci śpią bardzo dużo, czasami nawet do kilkunastu godzin na dobę.

Jaki najlepszy materac do spania

Najlepsze materace do spania?

Wybór odpowiedniego materaca jest nie lada wyzwaniem – jest przecież tyle czynników, które musimy wziąć pod uwagę. Dobry materac przede wszystkim powinien być komfortowy. Godziny spędzone na niewygodnym podłożu, podczas których nieustannie się wiercisz, nie mogąc znaleźć odpowiedniej pozycji szybko przełożą się na bóle pleców, chroniczne uczucie zmęczenia i spadek koncentracji w pracy. Dobry materac to taki, który dopasowuje się do kształtów naszego ciała, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na sprężystość punktową. Na czym ona polega? Dzięki niej na ciężar ciała reagują jedynie wybrane punkty materaca, a nie cała jego powierzchnia. Jeśli materac jest zbyt miękki, również komfort naszego snu nie będzie zbyt wysoki. Dlaczego? Mamy wtedy do czynienia z efektem "zapadania się" naszego ciała w materacu. Skutek jest taki, że mięśnie cały czas pracują, żeby otrzymać odpowiednią linię kręgosłupa, a to dodatkowy wysiłek. I tak jak w przypadku sprężystości, tak i na twardość mają wpływ dodane materiały. Twardość materaca ma także ścisły związek z naszą wagą i wzrostem. Każdy z nas ma inną budowę, ale w przypadku twardości materaca istnieje pewna zasada: im większa waga, tym twardszy materac powinno się wybrać. Producenci zazwyczaj wyodrębniają twardość do 80 kg (H2) i powyżej 80 kg (H3) przy wzroście 150 – 170 cm. W przypadku osób wyższych te parametry ulegają zmianie. Osobom, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa, zalecamy konsultację ze specjalistą, który doradzi i wyjaśni, jaki typ materaca będzie najbardziej odpowiedni. Jest to tym bardziej istotne, gdyż właściwie dobrany materac potrafi nawet złagodzić pewne dolegliwości, a co najważniejsze - nie pogłębia wad postawy.

Materac miękki czy twardy?

Jaki materac wybrać miękki czy twardy?

Jedną z najczęściej rozważanych kwestii podczas zakupu materaca jest jego twardość. Materac nie może być za miękki ani za twardy. Odpowiedni stopień twardości powierzchni spania zapewnia idealne podparcie poszczególnych części ciała - przede wszystkim kręgosłupa. Jest to ważne, ponieważ niewłaściwie dobrany materac może w przyszłości przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Dobór twardości materaca to nie tylko kwestia własnych preferencji. Ważne są również cechy indywidualne użytkownika, takie jak waga, wzrost oraz budowa ciała. Produkt stanowiący najlepszy materac dla osoby o większej wadze może okazać się za twardy dla osoby lżejszej. Najlepszy materac to taki, który zapewnia idealne podparcie wszystkich części ciała. Dlatego też materace należy dobierać rozważnie, a przed zakupem warto przetestować je w sklepie stacjonarnym. Można wtedy mieć pewność, że materac na pewno będzie dla Nas odpowiedni.

Jaką wybrać twardość?

Jaką wybrać twardość materaca?

Szerokie oferty sklepów sprawiają, że klienci mogą przyjrzeć się wielu materacom zróżnicowanym pod kątem stopnia twardości powierzchni. Aby nie zagubić się w specyfikacji poszczególnych wkładów, warto poznać zasadę ułatwiającą wybór produktu odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Podczas zakupu materaca, trzeba zastanowić się nad subiektywnym odczuciem komfortu, pozycją w jakiej najczęściej śpimy, a także stanem zdrowia kręgosłupa. Pomocny z pewnością okaże się prosty sposób określenia optymalnej twardości materaca, nazywany często “testem dłoni”. Można go wykonać podczas wizyty w salonie stacjonarnym, poprzez położenie się na wybranym materacu, a następnie wsunięcie pod plecy płaskiej dłoni (najlepiej na wysokości lędźwiów). Jeśli zauważysz, że ręka wsuwa się pod kręgosłup zbyt lekko, oznacza to, że materac jest zbyt twardy, zaś wyraźnie wyczuwalny opór sygnalizuje nadmierną miękkość materaca. Dodatkowo, w czasie przeprowadzania tego typu testu, wskazana jest ocena innej osoby, która sprawdzi, czy kręgosłup układa się w linię prostą w pozycji leżenia na boku (gdy tak nie jest i zauważalne są wyraźne wygięcia, warto wypróbować inny produkt).

Materac 1 strefowy czy 7 strefowy

Strefy twardości - materac 1 strefowy czy 7 strefowy?

Zastanawiając się nad twardością materaca, można wybrać produkt o jednej strefie twardości. Istnieją jednak także materace o kilku specjalnych strefach twardości, które w inny sposób podpierają poszczególne części ciała. Do wyboru są materace o 3,5 lub nawet 7 strefach twardości. Warto jednak zwrócić uwagę, że strefowość materaca jest dostosowana do osób o przeciętnej budowie ciała. Należy przemyśleć, czy jesteśmy blisko tych uśrednionych wartości i czy nie zmieniamy w nocy na tyle często pozycji spania, że strefy przestają być użyteczne.

Jaki materac na chory kręgosłup

Jaki materac na chory kręgosłup?

Oferujemy wiele rodzajów materacy przeznaczonych dla osób cierpiących na choroby kręgosłupa. W tym przypadku niezwykle ważne jest, aby zakupić jak najlepszy materac, który może zdecydowanie odciążyć tę część ciała i przynieść poprawę stanu zdrowia i ulgę. Produkt należy dobrać nie tylko do wagi, ale też do pozycji spania, aby jak najbardziej odprężyć kręgosłup. Istnieje wiele typów materacy ortopedycznych przeznaczonych dla osób z bólami pleców. Co więcej, coraz częściej w ofercie pojawiają się także modele z przeznaczeniem do specjalnych placówek medycznych lub użytku domowego dla pacjentów leżących. Materace odleżynowe mają specjalną konstrukcję i zapobiegają odleżynom u osób, które z różnych względów zdrowotnych są unieruchomione - tymczasowo lub na stałe. Najczęściej polecanym typem materacy dla osób z problemami z kręgosłupem jest pianka termoelastyczna. Niestety nie każdy może z niej korzystać ze względu na nieco utrudnione przekładanie się z boku na bok oraz możliwość odczuwania nieco wyższej temperatury ze względu na oddawanie nagromadzonego ciepła. W takich sytuacjach zalecamy materace lateksowe lub materace kieszeniowe.

Jaki wybrać materac ortopedyczny?

Jaki materac ortopedyczny?

Materac ortopedyczny to produkt, który szybciej niż inne materace reaguje na kształt ciała i odciąża mięśnie, ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała w trakcie snu oraz równomiernie uciska kręgosłup, przez co zapobiega bólom mięśni, drętwieniu rąk i nóg czy sztywności szyi po przebudzeniu. Materac ortopedyczny pomaga zmniejszać bóle pleców, a także ułatwia utrzymanie prawidłowego krążenia, a przez to pośrednio ułatwia dotlenienie mięśni. Materace ortopedyczne stanowią też profilaktykę rozwoju wad układu ruchowego oraz odleżyn, a także wspomagają procesy rehabilitacji. Dobre materace ortopedyczne to materace piankowe lub lateksowe.

Materace dla alergików

Jaki materac dla alergika?

Czy osoby z alergią muszą zrezygnować ze spania na materacu? Ależ skąd! Wystarczy dobrać odpowiedni pokrowiec. Dla osób, które są uczulone na kurz, najlepsze będą te z niepylących tkanin, czyli np. z włókien sztucznych albo bawełny o gęstym splocie. To znacznie utrudnia rozwój roztoczy. Najlepiej też wybierać te produkty, które można prać w wysokiej temperaturze. Natomiast sam materac, po zdjęciu pokrowca, należy systematycznie odkurzać. A jakie wypełnienie posiadają najlepsze materace do spania dla alergików? Wkład lateksowy albo piankowy, ponieważ oba te typy świetnie przepuszczają powietrze oraz wilgoć, co skutecznie hamuje rozwój mikroorganizmów.

Jaki materac dla pary?

Jaki materac dla pary? - Jaki materac do sypialni małżeńskiej?

Jeden materac czy dwa? To pytanie zadaje sobie wiele par. Odpowiadamy: jeden. Materace damsko-męskie uwzględniają indywidualne potrzeby dwóch osób, które różnią się budową ciała, wagą oraz preferencjami związanymi z twardością materaca. Jak to możliwe? Te najlepsze materace do spania dla par mają dwa stopnie twardości: twardszy dla mężczyzny, bardziej miękki dla kobiety. Nasz sklep oferuje na przykład specjalną linię materacy Adam i Ewa, która jest wykonana z najwyższej jakości pianki w dwóch twardościach po obu stronach materaca. Koniec z dylematami, jaki materac wybrać i kto ma pójść na kompromis! Gwarantujemy pełną satysfakcję obu stron! Ciągły rozwój technologii umożliwia również wybór materaca dla dwóch osób o sporej różnicy wagi, który będzie taki sam na całej powierzchni. Do wyboru mamy między innymi materace multipocket z lateksem lub materace połączone z pianek i lateksu. Koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą w wyborze.

Materace dla seniorów

Jaki materac dla seniora?

Poszukując materaca dla osoby starszej, koniecznie musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii jakimi są wiek, kondycja fizyczna oraz ogólny stan zdrowia zainteresowanego. Bardzo ważną kwestią jest również odpowiednie dopasowanie się materaca do ciała, dzięki czemu niwelowany jest niepotrzebny ucisk na kark, szyję, ramiona i biodra. Kręgosłup śpiącego, niezależnie od przyjętej pozycji zawsze powinien być ułożony w linii prostej. Jeżeli senior zmaga się z dolegliwościami bólowymi i spędza w łóżku bardzo dużo czasu, w takim przypadku warto zainwestować w materac termoelastyczny lub lateksowy który będzie się świetnie sprawdzał jako materac przeciwodleżynowy. Doskonale niweluje on niepożądane uciski oraz poprawia przepływ krwi, dzięki czemu zmniejszy się uczucie bólu. Natomiast przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa czy stawów materac powinien gwarantować wysoką, punktową sprężystość oraz minimalizację ucisków - w takich przypadkach możemy indywidualnie dobrać każdy typ materaca: sprężynowy, lateksowy czy pianowy. Jednakże dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się, najbardziej trafnym rozwiązaniem będzie kupno materaca sprężynowego z warstwą lateksu. Dzięki swojej sprężystości oraz dużej dynamice pozwoli on dosyć swobodnie oraz bez większych problemów wstawać takiej osobie z łóżka. W przypadku gdy starsza osoba nie ma możliwości kupna materaca gdyż śpi na wersalce lub kanapie, świetną alternatywą dla klasycznego rozwiązania będzie materac nawierzchniowy. Może on mierzyć od 4 do 8 cm grubości i posiadać wkład z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej, a jego grubość oraz rodzaj wkładu uzależniony jest od indywidualnych potrzeb.

Jaki materac dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka?

Dzieci w pierwszych latach swojego życia przesypiają nawet kilkanaście godzin na dobę. Prawidłowy sen odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju każdego dziecka, dlatego też tak ważne jest to czy przebiega on prawidłowo. Warto więc odpowiednio dopasować twardość, rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz poszycia do indywidualnych potrzeb dziecka na danym etapie jego rozwoju. Głównym kryterium przy doborze materacy dla dzieci jest waga oraz indywidualne potrzeby, takie jak alergie itp. Oczywistym jest przecież, że inny materac wybierzemy dla dwulatka, inny dla sześciolatka, a jeszcze inny dla dziecka w wieku nastoletnim. Wybierając materac dla swojej pociechy, szczególną uwagę należy również zwrócić na rodzaj materiałów wykorzystanych do jego produkcji. Wyznacznikiem jakości jest certyfikat Oeko-tex Standard 100 przyznawany produktom spełniającym bardzo wysokie normy bezpieczeństwa. Dziecięcy materac każdego dnia narażony jest na powstawanie różnego rodzaju plam i zabrudzeń, dlatego też warto sięgać po produkty z łatwo zdejmowanym pokrowcem, nadającym się do prania w wysokich temperaturach. Warto unikać tanich modeli materacy, których elementy mogą być łączone za pomocą toksycznych klejów o negatywnym dla zdrowia działaniu. Zamiast tego najlepiej pokierować się renomą producenta oraz która jest jednym z wyznaczników jakości produktu.

Materac piankowy czy lateksowy

Materac piankowy czy lateksowy?

Niestety, nie ma jednoznacznej, prostej odpowiedzi na to pytanie. To czy dany materac Nam się spodobał czy nie, zależy od Naszych indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń jak również budowy ciała, wagi oraz wzrostu. Wraz z rozwojem technologii coraz więcej osób rezygnuje z klasycznych materacy sprężynowych na rzecz materaca piankowego lub lateksowego. I tak na przełomie ostatnich lat, z postępem techniki oraz dzięki coraz lepszemu dostępowi do wysokiej jakości materiałów i półproduktów zyskały na popularności materace piankowe. Wykonywane są z pianek o różnych gęstościach i właściwościach, w blokach jednorodnych lub jako połączenie kilku różnych pianek. Cenione są ze względu na doskonałe dopasowanie się do sylwetki oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej długości materaca. Mają również świetne właściwości higieniczne oraz dużą lekkość, która ułatwia przenoszenie oraz obracanie materaca, dzięki czemu dbałość o jego czystość i świeżość nie stanowi problemu. Szczególnie godne uwagi są materace wykonane z pianki termoelastycznej, która pod wpływem nacisku oraz temperatury perfekcyjnie dopasowuje się do naturalnych kształtów kręgosłupa, powodując delikatny efekt otulenia ciała.

Budowa materacy lateksowych opiera się na naturalnym surowcu, jakim jest mleczko kauczukowe, dzięki czemu są to produkty ekologiczne. To właśnie dzięki temu lateks jest produktem bardzo higienicznym o właściwościach antybakteryjnych, co skutecznie chroni przed rozwojem alergenów i drobnoustrojów. Wyróżnia się także świetną przepuszczalnością powietrza, w efekcie czego fantastycznie odprowadza wilgoć. Dzięki wysokiej elastyczności oraz sprężystość materace lateksowe mają wysoką odporność na powstawanie odkształceń. Podsumowując, żeby jak najlepiej dobrać odpowiedni materac wybierając pomiędzy materacem lateksowym a piankowym, warto dogłębnie poznać właściwości poszczególnych modeli.

Materac piankowy czy sprężynowy

Materac piankowy czy sprężynowy?

Jest to jedno z tych pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi. Wybór materaca jest bardzo indywidualną kwestią, ponieważ każdy z nas ma inne odczucie twardości czy miękkości. Różnimy się wagą, wzrostem i budową ciała. Szukając odpowiedzi, najlepiej udać się do salonu, gdzie będziemy mogli liczyć na pomoc fachowców, ale przede wszystkim przetestować materace na „własnej skórze”. Nowoczesną wersją materacy sprężynowych są produkty z wypełnieniem multipocket. Budowa materacy multipocket, podobnie jak w przypadku wkładów kieszeniowych, bazuje na niezależnie pracujących sprężynach, ale o zwiększonej liczbie na metr kwadratowy. Dzięki zagęszczeniu sprężyn uzyskuje się podłoże o jeszcze lepszej elastyczności punktowej, co przekłada się oczywiście na komfort snu – im więcej sprężyn, tym lepsze dopasowanie podłoża do ciała użytkownika. Choć materace piankowe to stosunkowa nowość na rynku, można powiedzieć, że tego typu podłoża do snu zdominowały oferty sklepów. Materac zbudowany z pianki może mieć różne właściwości w zależności od tego, czy tworzy je sprężysta pianka wysokoelastyczna, reagująca na ciepło pianka termoelastyczna czy wysoce higieniczna pianka lateksowa. O tym, która z nich będzie najlepsza dla Ciebie, decydują przede wszystkim Twoje preferencje i oczekiwania.

Materac lateksowy czy sprężynowy

Materac lateksowy czy sprężynowy?

Cechą wspólną i zarazem szczególną tych modeli jest wysoka elastyczność, którą zapewnia doskonałe podparcie ciała. Konstrukcja materacy sprężynowych, opiera się na specjalnych sprężynach wykonanych z wysokiej jakości drutu. Sprężyny uginają się pod wpływem wagi osoby śpiącej, co zapewnia właściwą pozycję podczas snu, oraz znakomite punktowe podparcie. Podobnie jest z materacami lateksowymi. Pozwalają na doskonałe podparcie ciała. Materac doskonale dopasuje się do ciała, a zaraz po wstaniu z łóżka, odzyskuje pierwotną formę. Pamiętajmy, że lateks ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, co sprawia, że jest polecany dla alergików. Dodatkowo, porowata struktura lateksu zapewnia swobodny przepływ powietrza. Organizm w czasie snu ma więc zapewnioną odpowiednią gospodarkę wodną - nie poci się.

Materac sprężynowy czy kokosowy

Materac sprężynowy czy kokosowy?

Zarówno materace sprężynowe jak i kokosowe cieszą się zainteresowaniem, jednak to materac sprężynowy daje użytkownikom więcej możliwości. Materace kokosowe są to zazwyczaj utwardzone, sztywniejsze podłoża, natomiast sprężynowe w sposób bardziej precyzyjny rozłożą ucisk, dzięki czemu pozwolą na lepsze podparcie ciała i jego większą regenerację. Konstrukcja sprężyn zapewnia również większy przepływ powietrza, co utrudnia rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych jak również przegrzanie się organizmu podczas snu. Materac kokosowy to podłoże sztywne. Dodatkowo fakt, że jest to naturalne włókno, sprzyja podatności tego typu produktu na wilgoć, co może nieść za sobą ryzyko rozwoju grzybów, pleśni. Materace kokosowe wymagają specjalnego, higienicznego traktowania.

Materac lateksowy czy kokosowy

Materac lateksowy czy kokosowy?

Materac lateksowy jest ostatnio bardzo popularny. Głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Lateks odpowiednio podpiera kręgosłup i pozwala na zdrowy odpoczynek, a jednocześnie jest wygodny. Dodatkowo nie jest on podatny na odkształcenia, dzięki czemu nie wypycha się ani nie zarywa i zawsze powraca do pierwotnej formy. Lateks z reguły jest również hipoalergiczny. Dlatego, też nie rozwijają się w nim roztocza, grzyby ani inne drobnoustroje chorobotwórcze. Warto jednak wiedzieć, że istnieje niewielka grupa ludzi, która ma uczulenie na lateks. To dlatego najlepszym pomysłem jest wykonanie wcześniej próby, aby mieć pewność, że materac z lateksu jest w pełni bezpieczny. Są jednak osoby, które zastanawiają się nad materacem kokosowym, stawiając na twardość materaca. Jednak warto wziąć pod uwagę tę pierwszą opcję, z racji stabilnego podparcia jakie daje lateks, a jednocześnie jego możliwości dopasowania się do sylwetki użytkownika. Dodatkowo materace lateksowe wspierają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu, że są odporne na odkształcenia, z powodzeniem mogą służyć przez długie lata.

Materac piankowy czy kokosowy

Materac piankowy czy kokosowy?

Dlaczego materac kokosowy cieszy się także dużą popularnością ? Warstwa kokosa świetnie się sprawdzi dla osób z alergią, gdyż włókna kokosa nie wywołują reakcji uczuleniowych. Posiada ona świetne właściwości termiczne, co sprawia, że ciało się nie poci podczas snu tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych innych rodzajów materaców. Mata materaca kokosowego jest jednak dosyć sztywna i dlatego generalnie materace kokosowe należą do materacy twardszych i polecane są osobom które mają szczególne wskazania do spania na tego typu podłożu. Materace piankowe wykonane są z rozmaitych pianek - gęstych oraz mięsistych, świetnie układają się do kształtu ciała leżącego. Zapewniają lepsze podparcie kręgosłupa niż sztywne podłoże, powodują mniejszy ucisk nie zaburzając tym samym krążenia. Dodatkowo zapewniają przyjemne, komfortowe odczucie podłoża na którym śpimy, dając nam komfortowy sen. Należy pamiętać że ważną kwestią jest, aby dobrać materac taki, który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb oraz dopasowany do naszej wagi. W takim przypadku trzeba zarówno dobrać odpowiedni typ materaca jak również jego stopień twardości. Jeśli chcemy mieć pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru, warto skonsultować sprawę doboru materaca z doświadczonym doradcą – sprzedawcą w sklepie.

Materac czy wersalka - co wybrać?

Materac czy wersalka?

Aranżując naszą sypialnię, stajemy przed wyborem: materac czy wersalka? Warto przede wszystkim zastanowić się który mebel zagwarantuje nam większy komfort snu? Osoby dysponujące ograniczonym budżetem, zwykle zamiast w materac wolą zaopatrzyć się w wersalkę. Jak się jednak okazuje, ich cena często bywa zbliżona, a jakość tego pierwszego jest o wiele wyższa. Wersalki są meblami, które sprawdzą się jedynie wówczas, gdy śpimy na nich od czasu do czasu, na przykład w czasie weekendowej wizyty u rodziny. Korzystając z nich na dłuższą metę, narażamy się na ból pleców i kręgosłupa, który po czasie może w znaczący sposób utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Taki mebel nie sprawdzi się także u par. Jako że wersalki posiadają elastyczność powierzchniową, ruchy ciała przenoszą się tutaj po całej powierzchni posłania, wybudzając drugą połówkę przy każdym ruchu.

Znacznie lepiej sprawdzą się tutaj materace kieszeniowe, które opierają się na systemie walcowatych sprężyn. Dzięki zamknięciu w osobnych kieszeniach pracują w sposób niezależny od siebie. Im więcej sprężyn posiada dany produkt, tym lepsze są jego właściwości. Zdecydować możemy się także na kupno materaca piankowego, który cechuje się elastycznością punktową. To świetna propozycja dla par. Wspomniany parametr powoduje, że materac ugina się wyłącznie w miejscu nacisku. Dzięki temu nie musimy obawiać się o tak zwany efekt falowania, na skutek którego podczas każdorazowej zmiany pozycji wybudzamy ze snu naszą drugą połówkę. Elastyczność punktowa zapewnia także optymalne podparcie sylwetki przez całą noc. W czasie gdy my odpoczywamy, mięśnie naszych pleców i karku ulegają regeneracji. Materac piankowy stanowi także świetne rozwiązanie dla alergików, a to ze względu na fakt, że skutecznie zabezpiecza przed dostawaniem się do jego wnętrza kurzu i zanieczyszczeń organicznych, a co się z tym wiąże – chroni przed rozwojem grzybów, pleśni, bakterii oraz roztoczy.

Materac gruby czy cienki?

Materac do spania - gruby czy cienki?

Bardzo często możemy spotkać się z przekonaniem, że im większa wysokość materaca, tym jest on wygodniejszy. Poniekąd rzeczywiście tak jest, ponieważ grubsze materace częściej bazują na większej ilości i lepszych jakościowo komponentach, jednak nie jest to regułą. Poza tym, cięższe osoby potrzebują nieco grubszego materaca, by spać komfortowo. Zwracajmy przede wszystkim uwagę czy materac jest wygodny, czy wybraliśmy odpowiednią twardość oraz z czego dany materac jest zbudowany. Pamiętajmy, że aspekt wizualny czyli fakt czy swoją wysokością materac pasuje do Naszych oczekiwań lub Naszego łóżka ma w tym przypadku mniejsze znaczenie.

Czy materac może leżeć na podłodze?

Czy materac może leżeć na podłodze?

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii związanych ze spaniem na podłodze jest zmniejszony przepływ powietrza w obrębie tkaniny. Materac musi oddychać, żeby móc prawidłowo spełniać swoje funkcje. W sytuacji, w której dzianina ściśle przylega do podłogi, kanaliki perforacyjne blokują się, a to prowadzi do gromadzenia się ciepła i potu we wnętrzu materaca. Ciepło, które nie jest odprowadzane na zewnątrz kumuluje się w materacu i może być odpowiedzialne za doświadczanie odczucia gorąca podczas snu, a z czasem nawet do rozwoju pleśni i drobnoustrojów chorobotwórczych. Lata badań dowiodły, iż niższa temperatura (zarówno organizmu, jak i otoczenia) ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość wypoczynku. Materac, który nagrzewa się, obniży komfort snu, a także będzie przyczyną częstego wybudzania się i nieprzespanych nocy. Poza tym materace sprężynowe to podłoże bardziej wymagające. Wbudowana sprężyna w takim materacu powinna mieć amortyzujące podparcie. Zawsze najlepiej się sprawdzą stelaże, które mają elastyczne uchwyty, pozwalające na pracę stelaża pod materacem.

Czy materac można wyprać?

Czy materac można prać?

Czy damy radę wyprać materac w rozmiarze 160/200? Raczej nie. Powinniśmy w zamian postawić na jego codzienne wietrzenie (odkrycie z pościeli po nocy) oraz systematyczne odkurzanie. Szczególnie powinniśmy zadbać także o pokrowiec materaca. To bardzo ważne w co “ubrany” jest nasz materac. Na rynku producenci proponują bardzo obszerną gamę pokrowców do wyboru. Można je zdejmować i prać w określonych temperaturach. Zatem szukajmy takich materacy, których pokrowce są zdejmowane i nadają się do prania w wysokiej temperaturze.